Tokat Yöresel Sanatçıları: Sevda Gül

Sevda GülSahneye çıktığında 13 yaşındaydı. ilk albümünü 17 yaşında yaptı. O, kimilerine göre Mihrican BAHAR'ın varisi kimilerine göre ise geleceğin Sabahat AKKİRAZ'ı. Tokat türkülerinin yükselen sesi Sevda GÜL'ün dünden bugüne hayat hikayesi sizlerle...
Tokat, Reşadiye, Çayırpınar köyünde 27 Ağustos 1987 yılında doğdu. İlk, Orta ve lise öğrenimimi Reşadiye'de tamamladı.   

Müziğe olan ilgisi ortaokul yıllarında başladı. Yöre sanatçıları; Mihrican BAHAR ve Murat AKKAYA türkülerini söylemeyi çok seviyordu. Öğretmenleri ve arkadaşlarının sesinin güzel olduğunu fark edince 13 yaşında sahneye çıktı. 
 
Sanatçı, o dönemi şöyle anlatıyor; "Öğrencilik dönemlerimde; öğretmenlerim, sesimin güzel olduğunu keşfetmişlerdi. Onlara türküler söylerdim. Beni, zevkle dinlerlerdi. Okul gecelerinde, özel günlerde, bayramlarda sahne alırdım. Yine, 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramında, öğretmenlerimiz tarafından, yapılacak etkinlik için, birkaç arkadaş görevlendirilmiştik. Arkadaşlarım türkülerini söylemiş, sıra bana gelmişti. Türkümü söylediğimde, salonda büyük bir alkış koptu. Övgü ve beğeni aldım. O alkışlar ve beğeni, belki hayatımın kırılma noktası olacaktı."

6 yaşında anne ve babasının ayrılmasıyla yaşadığı zor günlerde, sanat hayatına başlamasında en büyük desteği Kuzey ailesi ve Sezai KUZEY'den aldı. 
 
Sanatçı, Kuzey ailesi ve Sezai KUZEY'i şöyle anlatıyor; "Annemle, Babam ben daha 6 yaşındayken, ayrıldılar. Onların ayrılmalarıyla, türlü zorluklarla karşılaştım. Umutlarım, hayallerim, bir gün doğup, bir gün batarken, hayat da bir şekilde de devam ediyordu. Engelleri aşmam, hayata tutunmam ve kendi ayaklarımın üzerinde durmam gerekiyordu. Karanlıkları aydınlatan güneş, elbet bizi de aydınlatacak ve ısıtacaktı. Bana bu zor günlerimde yardımcı olan, bir aile oldu. Kuzey ailesine; Sezai Kuzey’e, Gülten Kuzey’e mihnetlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Her zaman güler yüzleri ve sonsuz destekleri ile yanımda oldular. Sağ olsunlar, var olsunlar..."

Sevda GÜL, sanat hayatına başlamasında Sezai KUZEY'in katkısını ise şöyle anlatıyor; "... Sezai ağabey (Sezai Kuzey) Reşadiye’de, ses sistemleri işini, aynı zamanda da yöresel sanatçılarımızın, ses kayıtlarını ve albümlerini yapıyordu. Benim sesimin güzelliği, dikkatini çekmiş. Onların da, böyle bir sese ihtiyacı varmış. Yöresel sanatçılarımızdan (Kemancı Hüseyin’in) albümüne, bayan vokalist arıyorlarmış. Teklif ettiler, ben de kabul ettim. Böylelikle sanat hayatıma ilk adımımı attım." 

Geçmişte okul gecelerinde başlayan sahne hayatına bugün TRT başta olmak üzere birçok ulusal ve yerel kanalda yayınlanan programlarda, Tokat ve çevre yörelere ait türküleri söylemeye devam ediyor.

Kulağa hoş gelen tüm müzikleri dinlediğini söyleyen sanatçı, Arif SAĞ, Mihrican BAHAR ve Sabahat AKKİRAZ'ı kendine örnek alıyor. 
 
Önünde Mihrican BAHAR gibi Tokat yöresiyle anılmış örnek bir sanatçı varken yetiştiği coğrafyanın yöresel türkü icracılığını ile tavrını çok iyi sergileme kapasitesine sahip olmasına rağmen, enerjisini düğünlerde ve bar programlarında harcadığını da düşünen geniş bir takipçi kitlesi var.

"Sanatçı olmasaydım; çocuk gelişimi ile ilgili, ihtisas yapmayı, çocukların; zihinsel, duygusal, ruhsal ve sosyal gelişimlerini, takip etmeyi, sağlıklı bir birey olarak topluma kazandırmayı çok isterdim. " diyen sanatçı, sosyal sorumluluk projelerine destek veren Tokgönül Derneği'nde Başkan yardımcısı, Tok-Der derneğinin de üyesidir. 
 
İlk albümü "Şeker Oğlan2004 yılında, İkinci albümü "Yoksulluk" adı altında 2006 yılında, Üçüncü albümü "İnsan Değişmiş" i 2007 yılında, Dördüncü ve son albümü olan "Yar Aşkına" adlı albümünü de 2009 yılında hayranlarının beğenisine sundu. Bu aralar 5. Albüm için çalışan sanatçının yayınlanan albümlerinin dışında TRT kayıtları dahil 100'ü aşkın müzik kayıtı bulunmaktadır.


Sevda Gül - Şeker Oğlan (2004)


Ellik


Sevda Gül - Yoksulluk (2006)

Sevda Gül - Yar Aşkına (2009)

SALLAN GELŞu Yalan Dünya
Bilinmez İmiş
Koçum Benim
Mahsuni
Bitmez Bu Efkarım
Salla Mendil
Abum Abum
Gül Oğlan
Oy Bahçenize
Oy Nereye
Bi Çare
Altın Tabakta Bal Var
He CanımDiğerleri :

Sevda Gül - Orman
Sevda Gül - Meşelikten
Sevda Gül - Kurt
Sevda Gül - Kına Havası
Sevda Gül - Haydi Gidelim
Sevda Gül - Gupür
Sevda Gül - Gurbet
Sevda Gül - Feleğin Ettiği İşi Duydunmu
Sevda Gül - Fadik
Sevda Gül - Dostum Dostum
Sevda Gül - Bozu bozu
Sevda Gül - Gelemem Sevgilim
Sevda Gül - Nerdesin Nerde
Sevda Gül - Elim Değdiyse
Sevda Gül - Cam Cama
Sevda Gül - Şu Dağların Üstüne Attım Postumu
Sevda Gül - Birinde
Sevda Gül - Hatip Oğlu
Sevda Gül - Gönül Dağı
Sevda Gül - Bırakmadın
Sevda Gül - Tokat Yaylasında
Sevda Gül - Turnalara Tutun da Gel
Sevda Gül - Reşadiye Sazak Köyü 2005
Sevda Gül - Felek Şad Olacak Günün Görmedim
Sevda Gül - Öptüm Şekerlendide Yar
Sevda Gül - Çubuk Ucu
Sevda Gül - Sarıkamış
Sevda Gül - Reşadiye Ak Parti Konseri
Sevda Gül - Reşadiye 100. Yıl Kutlamaları
Sevda Gül - Çaresizim
Sevda Gül - Fadik - Madımak
Sevda Gül - Çavuşlu Diye Diye
Sevda Gül - Giresun 'un İçinde
Sevda Gül - Çamolukta Bir Güzel - Acadudum
Sevda Gül - Seveceğim Başka Yar, Değirmen
Sevda Gül - Açma Bugün Perdeleri
Sevda Gül - Erik Dalı Gevrektir
Sevda Gül Başçiftlik Konseri - 2
Sevda Gül Başçiftlik Konseri
Mustafa Küçük & Sevda Gül - Gelin  

Murat Akkaya & Sevda Gül - Sırıklı Şenliği
Sevda Gül, Sevcan Orhan - Mendil Verem Mi
Sevda Gül - Taşova Alpaslan 1. Göz Yaylası Şenliği...
  2 yorum :

  1. Seside şahane kendide şahane.Allah yolunu bahtını açık etsin.

   YanıtlaSil


  2. Reşadiye adına 1978 Yılında Tokat'ta yapılan yarışmaya katılan "Deli Şükrü Agıtı, Güpür ve Reşadiye Irmağı" Türküleri aynısrayla derece almıştı.Tokat Halk Eğitim Başkanı Sayın Hayrettin Koyuncu Reşadiyeli olarak bu organizasyona öncülük etti. Ben de kaymakam olarak bu çabaya destek vermiştim. Her üç eserin TRT programlarında yer alması ve Reşadiyeli Sanatçı Sevda Gül tarafından söylenmesi ayrı bir önemi haiz.Tebrikler...

   YanıtlaSil

  Related Posts with Thumbnails