Tokat Yöresel Sanatçıları: Davut Şahin

Davut Şahin


Tokat ilinin Reşadiye İlçesinde bulunan Çakırlı adlı şirin bir köyde dünyaya geldim. 6 kardeşten 5. çocuğum İlk okulumu Çakırlı Köyü’nde okudum Orta Öğrenimi mi Reşadiye’de tahsil ettim . Liseyi İstanbul’da Bitirdim ve Açık Öğretim Fakültesi’ni bitirdim. 1981’de İstanbul’a ağabeylerimin yanına gittim. Çok sevdiğim sanatçı ağabeylerimin konserlerine ve sevgili Mihrican Abla’mın türkülerine, yöremin türkülerine gönül vermiştim.
Gurbetteki sıla hasretimde buna ağır bastı İstanbul’da ilk dostlarıma özel bir kaset yayınladım. Konserler verdim. İstanbul’da birkaç özel işlerde çalıştım. 1985 yılında Askerlik görevimi tamamlamaya gittim. Hatay Askeri Gazinosu’nda sanatçılık ve Bando Takımı’nda askerliğimi tamamladım. 1990 yılında Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda çalışmaya başladım. 1993’de Ankara’ya tayin oldum. Yine dostlarıma özel bir kaset çıkardım. 1996 yılında memleketim Tokat’a tayin oldum.
Tokat’a geldiğimde Reşadiye Türküleri’ni Tokatta söylemeye başladım. İlk “Tokat, Reşadiye, Niksar” Oyun Havaları kasetimi Destebaşı müzikte çıkardım. Ardından “Reşadiye Yaylaları” albümünü çıkardım. İstanbul Öz Müzik-San firmasının daveti üzerine “Memleket Havaları” albümümü çıkardım. Peşinden “Sevdalı Türküler “ albümümü ( Sevgili Sevda Gül’ün eşlik ettiği değerli albüm.) çıkardım. Devamında “Tokat Oyun Havaları “ albümümü çıkardım. Tokat / Merkez ‘de kalmamın etkisinden belki de Tokat ve Reşadiye Havaları’nı birlikte okumaya başladım.
Bu gelişmelerin ardından “Sıla Havası” albümümü en son 2010’da “Reşadiye Yayla Havaları” görüntülü ve normal kasetlerimi çıkarttım. Evli ve 2 çocuk sahibiyim ve halen Kredi Yurtlar Kurumu’nda çalışıyorum. İlimi temsilen Valilik onayı ile Kültür’ümüzün tanıtımındaki faaliyetlerde aktif olarak görev almaktayım ve bundan gurur duyuyorum. Beni Seven Bütün Hayranlarıma Sevgimi Can-ı Gönülden İletiyor , Selamlıyorum…


  Fadik Tokat Oyun Havaları (2000) 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails