Tokat Yöresel Sanatçıları: Murat Akkaya

Murat Akkaya

murat akkaya, gençliği, kilci, tokat havaları, reşadiye
Murat Akkaya


Sevgili Dostlarım 

07.06.1961 yılında Tokatın Reşadiye ilçesinin Beşdere köyün de dünyaya geldim. İlk okulu köyümde bitirdikten sonra yatılı okulu kazandım ama imkansızlıkdan dolayı okuyamadım.Sazın hayatıma girmesin de köyümüzde saz yapan ve aynı zamanda aşıklık yapan ustam Elvan Akyürek'den bir bağlama alarak saz hayatıma başladım. O zaman'lar amcamın oğlu İlyas Akkaya yeni saz çalmasını öğrenmiş, bana da öğretmeye başlamıştı. Tabi çevre köylerimiz de birçok saz çalan dostlar vardı ve onarda desteklerini esirgemediler. Saz çalmayı öğrendikten sonra köyümüzün toplantılarında ve bayramlarda çalmaya başladım.
1978'de İstanbul'a geldim ve ilk olarak Şemsi Yasduman'ın saz dükkanın da o zamanlar istanbul radyosu sazcılarından biri olana Kenan Şavklı'dan usül dersleri aldım. İstanbul radyosuna mahalli sanatçı olarak 5 türkü okudum ve denetimlerden geçtikten sonra trt radyosunda yayınlanmaya başladı. Aynı zamanda düğün salonların da çalmaya başladım. İlerliyen aylardan sonra o zamalar tanınmış sanatçı ve köylümüz olan Mihrican Bahar ve Bahar Kasetçilikler tanıştım.
Bu sayede Bahar kasetçiliğe 1980 yılın'da Gülyarim olan ilk kasetimi çıkardım.
Bu albümü elden satarak pazarlamaya sundum. Bu albümden sonra Harika kasetçilik adın da bir firma beni beğenmiş ve benimle çalışmak istemişlerdi.
Bu anlaşmadan sonra Harika kasetçilik adı altın da 6 albüm yaptım. Bu albümlerden sonra kendi firmam olan Akkaya Kasetçiliği kurdum ve "Akkuşun Gürgenleri","Turnalar" ve "Türkülerimiz-Değişlerimiz" adlı albümlerimi firmamdan çıkardım. İnsan yaşamaya başladığı sürece yaşamını dolu dolu geçmektedir.Bir söz vardır; Her başarılı erkeğin arkasında bir eş vardır. Bu sanatın içinde ilk kasetimden sonra eşim Dürdane Akkaya ile tanıştım ve 1983 yılında hayatımız birleştirdik bu güne gelmem de bana çok destek vermiştir. Eşimle birlikte 6 albüm oluşturduk aynı zamanda düğünlerde ve konserlerde beraber sahne almaya başladık. Bu evlilikten bir oğlum, bir de kızım vardır.
Siz Canlar
Murat Akkaya'yı sizler yüreğinizle gönüllerinizle ve programlarınızla yücelttiniz ve bugünlere taşıdınız. Bu sevgi yükünün ağırlığını her zaman hissederek aile yapımla,gönül kapımla ve edep erkanımla dün olduğu gibi bu gün de aynı çizgimle devam edeceğim.
Murat Akkaya - Türkülerimiz Deyişlerimiz

Murat Akkaya, Türkülerimiz Deyişlerimiz, kilci, tokat havaları, reşadiye, aşık
Murat Akkaya - Türkülerimiz Deyişlerimiz
Ufledim Cirayi
Nazli Yar Harmanda Cecik DökuyorMurat Ve Dürdane Akkaya - Şu Akkuşun Gürgenleri

Murat Akkaya, Şu Akkuşun Gürgenleri, kilci, tokat havası
Murat Akkaya - Şu Akkuşun Gürgenleri
Murat Ve Dürdane Akkaya - Dünya Fanidir

Murat Akkaya, Dürdane Akkaya, Dünya Fanidir, kaset, tokat havaları, kilci
Murat ve Dürdane Akkaya - Dünya Fanidir Murat Akkaya - Eminem

Murat Akkaya, Eminem, tokat havaları, kilci, dürdane akkaya, yöresel
Murat Akkaya - EminemMurat Akkaya - Geçti ÖmürMurat Akkaya - Pir Dergahından Nefesler

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails